Czas urlopów, to idealny moment na upragniony wypoczynek i realizację zaplanowanych wcześniej wyjazdów krajowych i zagranicznych. Wakacyjna beztroska sprzyja odkrywaniu nowych miejsc i kultur. Jest to też świetny czas na naukę języków obcych. Przebywanie za granicą nieustannie stwarza okazje do ćwiczenia umiejętności językowych i stymuluje nasz dalszy rozwój. Przebywanie z ludźmi obcej narodowości pozwala opanować język o wiele szybciej, niż podczas tradycyjnie prowadzonych zajęć w szkole językowej. W dodatku dzieje się to niemalże samoistnie. Nasza wypoczęta głowa lepiej przyswaja informacje, a poznawanie nowych miejsc poprawia samopoczucie i pomaga budować nowe połączenia nerwowe w naszym mózgu. Gdzie zatem wyjechać na urlop znając język niemiecki? Dowiecie się podczas lektury tego artykułu.
Zwolennicy języka niemieckiego mają spore pole do popisu, bowiem językiem tym jako językiem ojczystym posługuje się około 13 milionów osób na świecie. Dodatkowo około 7,5 miliona ludzi w aż 42 krajach na całym globie tworzy lokalne mniejszości niemieckojęzyczne. Gdzie dokładnie można posługiwać się językiem niemieckim?
Z pewnością potraficie wymienić kilka krajów, w którym urzędowym językiem jest język niemiecki. Są to oczywiście Niemcy, Belgia, Szwajcaria, Austria, Luksemburg i Lichtenstein. Nie tak oczywistym wyborem są jednak Włochy.
Co ciekawe, w Południowym Tyrolu urzędowym językiem jest właśnie niemiecki. Ten niesamowicie malowniczy region północnych Włoch graniczy z Austrią, co sprawia, że to właśnie język niemiecki jest powszechnie używany przez mieszkańców regionu. Drugim językiem urzędowym w tamtych stronach jest język włoski. Dane liczbowe mówią o ponad 350 tysięcy mieszkańców Południowego Tyrolu posługujących się językiem niemieckim, stanowiących aż 70 procent ludności całej prowincji. Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji zwiedzić tych przepięknych terenów, koniecznie musicie to zrobić. Okolice Val Senales znane z kurortów narciarskich i bajkowych krajobrazów, to strzał w dziesiątkę dla amatorów wypoczynku z dala od wielkomiejskich aglomeracji. Piękno gór, serdeczni ludzie i pyszne lokalne jedzenie pozostają w pamięci na długo.
Wiele osób może zaskoczyć fakt, że językiem niemieckim aktywnie posługujemy się także na terenie naszego kraju. W województwie opolskim bowiem język niemiecki jest językiem pomocniczym w aż 22 gminach. Na tych obszarach administracyjnych obowiązuje także dwujęzyczne nazewnictwo geograficzne. Zatem nie trzeba daleko szukać! Jeżeli chcecie podszlifować język niemiecki, możecie bez wahania wyruszyć na urlop w pobliskie strony. Dzięki temu na pewno zaoszczędzicie sporo czasu i pieniędzy, a przy okazji będziecie mogli asekurować się językiem polskim. Ważna informacja – statystyki pokazują, że w Polsce mieszka około 150 tysięcy Niemców. Większość z nich przebywa w województwie śląskim i opolskim właśnie.
Poza sześcioma krajami, w których oficjalnie włada się językiem niemieckim, takich jak Niemcy, Austria, Szwajcaria, Belgia, Luksemburg i Lichtenstein, na świecie utworzyły się liczne skupiska ludności niemieckojęzycznej zlokalizowane w aż 42 krajach. Na jakich terenach można porozumiewać się w języku niemieckim?
Jedno z większych skupisk ludności niemieckojęzycznej znajduje się w Brazylii, kolejne we Francji, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i w afrykańskiej Namibii. Choć wymienione wyżej lokalizacje wydają się odległe, a nawet egzotyczne względem Niemiec, można w nich odnaleźć rzesze ludzi biegle posługujących się językiem niemieckim.
W samej tylko Brazylii jest to aż 1,5 miliona osób operujących tym językiem, jako językiem ojczystym. W Stanach Zjednoczonych jest to bagatela 1,4 miliona osób. We Francji natomiast mieszka 75 tysięcy osób posługujących się językiem niemieckim. W Kanadzie zaś mieszka 600 tysięcy użytkowników tego języka, zlokalizowanych w różnych częściach kraju. Najwięcej z nich na stałe przebywa na terenie Ontario i Kolumbii Brytyjskiej.
Sporym zaskoczeniem może być występowanie skupisk ludności niemieckojęzycznej w Afryce. Tak egzotyczny kierunek ma wielu zwolenników. W południowej części kontynentu znajduje się średniej wielkości państwo o nazwie Namibia, w której językiem urzędowym jest angielski, a językiem regionalnym jest właśnie język niemiecki, uznawany na równi z rdzennymi językami ludności afrykańskiej, takimi jak afrikaans i ovambo. Językiem niemieckim w Namibii posługuje się 31 tysięcy mieszkańców, a dziesiątki tysięcy używa go, jako drugiego języka. Zwłaszcza w środkowej i południowej części kraju. Co ciekawe, niemieckiego uczy się w namibijskich szkołach, a na terenie kraju rozpowszechniana jest także niemieckojęzyczna gazeta codzienna.
Jak widzicie, na całym świecie znajdziecie wiele niezwykłych kierunków podróżniczych, w których oprócz zwiedzania nowych miejsc, będziecie mieli okazję podszkolić Wasze umiejętności językowe. Wyżej wymienione lokalizacje pokazują, że niezależnie od odległości, językiem niemieckim możecie posługiwać się zarówno w niektórych regionach naszego kraju, jak i w dalekiej Afryce. Wybór należy do Was.