Nauka języka obcego może być świetną przygodą, która otwiera nowe horyzonty. W dzisiejszych czasach mamy to szczęście, że możemy bez większego problemu podróżować, pracować i mieszkać za granicą, niczym cyfrowi nomadzi, którzy wykonują swoją pracę online w wielu różnych zakątkach świata. Coś co jeszcze kilka dekad temu było mało popularne lub niedostępne, teraz staje się powszechną praktyką i znakiem naszych czasów. Jak zatem przyswoić język niemiecki i ułatwić sobie proces nauczania? O wszystkim dowiecie się w artykule.
Jak mówi znane powiedzenie, nauka to potęgi klucz, a żeby otwierać drzwi nowych możliwości można posiłkować się wieloma różnymi sposobami. Rodzice na pewno powinni rozważyć zapisanie dzieci na zajęcia z języka obcego jak najwcześniej. Oswajanie pociechy z językami obcymi już na etapie przedszkola przynosi świetne efekty w późniejszych latach. Jeżeli dziecko będzie kontynuowało naukę w szkole, a do tego dołoży odrobinę zaangażowania z własnej strony, po wielu latach można mieć pewność, że wybrany język obcy będzie miało we krwi.
Jeżeli jesteście już dorośli, to nic straconego. Możecie przyspieszyć swój proces nauki poprzez codzienne otaczanie się tym językiem w muzyce, mediach społecznościowych, w czytanych artykułach, książkach, czy video oglądanych na YouTube. Taka codzienna dawka języka z czasem sprawia, że posługiwanie się nim jest naturalne i swobodne. Ponadto będziecie mieli szansę tłumaczyć na bieżąco zwroty i słówka, których jeszcze nie znacie, co dostarczy wiedzy i doda Wam pewności siebie.
Doskonałym sposobem na ułatwienie nauki języka niemieckiego są Fiszki. Ta popularna metoda nauki języków obcych umożliwia sprawne zapamiętywanie słówek poprzez budowę kontekstu, czyli zdań z wybranym słówkiem. Po drugiej stronie kartonika dostępne jest oczywiście polskie tłumaczenie. Oprócz efektywnego narzędzia edukacyjnego, Fiszki to także sposób na doskonałą zabawę, do której bez trudu można zaangażować więcej osób. Do tego dostępnych jest wiele różnych rodzajów Fiszek, np. Fiszki MP3 oraz mnóstwo wersji w rozmaitych językach.
Okazuje się, że niezastąpione w nauce języka niemieckiego i każdego języka obcego jest słuchanie tego właśnie języka, czyli muzyki, dialogów, rozmów, komunikatów i materiałów dydaktycznych w postaci dialogów. Takie działanie pozwala nabrać odpowiedniego akcentu, ale i nauczyć się właściwych zwrotów naturalnie stosowanych w języku potocznym. Fani muzyki mają również świetną okazję do tłumaczenia tekstów piosenek, dzięki temu poznają język, ale również kulturę danego kraju, ciekawe gry słowne, metafory i poezję. Co ciekawe, niektóre procesy nauczania języków obcych zachodzą nieświadomie, a efekty częstego słuchania języka obcego mogą nas pozytywnie zaskoczyć w krótkim czasie.
Oczywiście nieodzownym narzędziem ułatwiającym naukę języka niemieckiego są słowniki, dostępne również w wersji cyfrowej w Internecie. Do wyboru jest cały szereg słowników, takich jak DUDEN, PONS, Słownik obrazkowy dla początkujących, czy Bildwoerterbuch. Każdy z nich nieco różni się swoimi funkcjami, ale oczywiście koncepcja jest taka sama – tłumaczenie słów i wyrażeń na język polski i odwrotnie. Ponadto słownik, taki jak PONS, oprócz języka potocznego udostępnia także regionalne warianty użycia słownictwa i synonimy, a w Słowniku obrazkowym dla początkujących z kolei, można poznawać słowa z wielu różnych kategorii i przy okazji obejrzeć przyporządkowane do nich zdjęcia, co pozwala tworzyć skojarzenia i lepiej je zapamiętać. Świetna metoda nauczania dla wzrokowców.
Pamiętajmy o tym, że jedną z najlepszych sposobów nauki języka obcego jest podróżowanie. Jak głosi znane powiedzenie, podróże kształcą, a codzienny kontakt z tak zwanymi native speakerami jest doskonałą okazją do przećwiczenia zdobytych już informacji. Spore znaczenie ma także fakt, że podczas podróżowania zdarzają się sytuacje, w których po prostu jesteśmy zmuszeni nawiązać dialog, więc siłą rzeczy z czasem nabierzemy biegłości w posługiwaniu się językiem obcym. Do tego kontakt z kulturą danego kraju, wyjścia do muzeów, galerii sztuki, czy restauracji, to prawdziwa gratka dla rozwijania naszych zdolności językowych. Ilość bodźców i przyswajanych słówek podczas jednego dnia zwiedzania kraju obcego, to zapewne równowartość kilku, jak nie kilkunastu tradycyjnych lekcji prowadzonych w szkole językowej.
Jak widzicie, istnieje wiele różnych sposobów na ułatwienie sobie nauki języka niemieckiego i tak naprawdę każdego innego języka obcego. Należy pamiętać, że każdy z nas nieco inaczej się uczy. Jedni potrzebują skrajnej ciszy, drudzy potrafią skupić się w zatłoczonym autobusie w drodze do pracy, czy na zajęcia. Warto zatem podejść do tematu indywidualnie i na spokojnie przetestować wyżej wymienione metody, żeby sprawdzić, co najbardziej stymuluje nasz progres nauczania języka obcego. Jedno jest pewne, każda z tych metod, to szansa na szybszy postęp w nauce i utrwalenie przyswojonych już informacji. Pozostaje nam nic innego, jak zabrać się do nauki.