W obecnych czasach istnieje wiele możliwości nauki języków obcych. Sporej części osób wystarcza wiedza nabyta w szkole, którą zwieńcza egzamin maturalny. Inni decydują się na korepetycje, nauczanie w domu lub szkoły językowe. Co w przypadku nauki za pomocą aplikacji mobilnych? Czy jest to szybki sposób na zdobycie wiedzy, a może jedynie uzupełnienie przyswojonych już informacji? O wszystkim dowiecie się w artykule.
Na pewno spotkaliście się już z reklamą tego typu aplikacji podczas przeglądania treści w Internecie. Często jest to zwykły baner internetowy pojawiający się w Social Mediach, czy na przeglądanych witrynach. Jednak zdarza się, że twórcy contentu video promują firmy, które tworzą takie oprogramowanie i opowiadają o korzyściach płynących z ich korzystania, tak jak np. na popularnym serwisie You Tube. No właśnie, jakie to korzyści?
Przede wszystkim jest to wygodny sposób na naukę języków obcych w zaciszu własnego domu. Do obsługi takich aplikacji potrzebny jest jedynie dostęp do Internetu i odrobina wolnego miejsca w pamięci telefonu. Można zatem spokojnie uczyć się w komfortowych warunkach, nie ruszając się z mieszkania. Idealna opcja na jesiennie i zimowe wieczory. Kubek gorącej czekolady, przytulny koc i włączona aplikacja językowa, to pomysł na przyjemny i naprawdę pożyteczny wieczór. Zamiast tracić czas na kolejny odcinek serialu, można w tym czasie nauczyć się czegoś nowego lub utrwalić już posiadaną wiedzę.
Po drugie, aplikacje do nauki języków mają zazwyczaj bardzo intuicyjny interfejs, są proste w instalacji i obsłudze oraz niejako zmuszają swoich użytkowników do nauki. Wszystko przez ich budowę, która działa na podobnej zasadzie, co gry komputerowe. Żeby przejść do następnego etapu, należy bezbłędnie zakończyć zadanie, np. prawidłowo ustawić szyk zdań. Jest to zatem dodatkowa motywacja do działania.
Aplikacje do nauki języków są także atrakcyjne pod względem wizualnym i zachęcają do interakcji poprzez rozbudowaną szatę graficzną, możliwość odsłuchu widzianego na ekranie smartfona tekstu, efektowne animacje i przede wszystkim możliwości działania na wielu polach. Można pisać, przestawiać szyki zdań, słuchać wypowiedzi nativów, oglądać grafiki i przede wszystkim dobrze się bawić.
Tego typu programy bazują także na praktycznej wiedzy, która może przydać się w codziennym życiu. Już podczas pierwszych sesji nauki można spotkać się ze zwrotami, które umożliwiają np. podróżowanie, czy zamówienie czegoś w restauracji. Zatem są to dość zwięźle przedstawione treści, z którymi można się osłuchać i od razu wykorzystywać w praktyce.
Jak widać na powyższych przykładach aplikacje naukowe mają wiele zalet, zatem jakie są wady?
Problemem, który może pojawiać się podczas użytkowania tego typu programów jest pewnego rodzaju schematyczność działania. Na początku całość może zachwycić i porządnie zmotywować do nauki, jednak z biegiem czasu można zauważyć, że zbudowany przez twórców system powinien być bardziej elastyczny. Zdarza się również, że niektóre zwroty, czy słowa przewijają się z zadaniach wielokrotnie. Służy to oczywiście utrwaleniu wiedzy, jednak niekiedy bywa to nużące dla odbiorcy.
Poza tym zauważono, że tego typu apki sprawdzają się świetnie w przypadku jedynie pewnej grupy języków. Podobno najlepsze są aplikacje do nauki języka angielskiego. Miałam też swego czasu okazję korzystać z aplikacji do nauki hiszpańskiego i również byłam zadowolona. Jednak pojawiają się opinie, że tego typu programy nie najlepiej sprawdzają się do nauki języka irlandzkiego. Wszystko oczywiście należy przetestować osobiście.
Kolejną wadą takiego oprogramowania jest fakt, że na pierwszych poziomach nauczania warstwa gramatyczna jest dość mocno okrojona. Aplikacje nie tłumaczą użytego w zdaniu tekstu, lecz mówią jak coś napisać, czy powiedzieć. Zatem sama aplikacja nie wystarcza, trzeba jeszcze korzystać z podręcznika lub słownika.
Tym samym dotarliśmy do puenty tego artykułu. Aplikacje językowe mają wiele zalet, jednak nie mogą zastąpić fachowego przygotowania merytorycznego, które jesteśmy w stanie uzyskać pod okiem nauczyciela języka obcego lub lektora.
Oczywiście zdarzają się osoby, które są samoukami i potrafią świetnie opanować wybrane umiejętności, jednak znaczna część ludzi potrzebuje dodatkowej motywacji i prowadzenia ze strony postronnych osób. Dobry nauczyciel języka obcego z pewnością doskonale sprawdzi się w tej roli.
Mimo tego, że aplikacje językowe pomagają przyswoić wiedzę i opanować praktyczne zwroty i informacje, to jednak możliwość sprawdzenia swojego poziomu wiedzy i przede wszystkim żywy kontakt z nauczycielem, który pomoże skutecznie nauczyć się wykorzystania nabywanych umiejętności w praktyce jest bezcenny. Warto pamiętać o tym, że większość nauczycieli podchodzi do uczniów w sposób indywidualny, odpowiednio określając ich potencjał, umiejętności i potrzeby. Tak też działają lektorzy German Language Center, którzy są doświadczonymi praktykami z wieloletnim doświadczeniem.