Tradycje Świąt Bożego Narodzenia w Niemczech są równie bogate i nastrojowe, jak w Polsce i wielu innych krajach na świecie. Przyglądając się obchodom Gwiazdki za naszą zachodnią granicą, dostrzeżemy wiele podobieństw. Jak dokładnie wyglądają Święta w tym kraju? O wszystkim dowiecie się w artykule.
Boże narodzenie w Niemczech rozpoczyna się w Wigilię, kiedy to rodziny i bliscy udają się do kościoła, a po wszystkim zasiadają do wieczerzy, podczas której serwowana jest między innymi pyszna i dobrze znana w Polsce Kartoffelsalat. Stół wigilijny przystrojony jest prezentami, na drzewku choinkowym znajdują się pieczołowicie przygotowane imbirowe ciasteczka, ozdoby i światełka, a pod nim drewniana szopka. Kto przynosi ów prezenty? W Niemczech akurat Dzieciątko Jezus lub Święty Mikołaj.
Wracając do świątecznego zwyczaju ozdabiania choinki – zwyczaj ten pochodzi właśnie z Niemiec, a jego geneza sięga przełomu XV i XVI wieku. Najpierw bożonarodzeniowe choinki trafiły do domów szlacheckich i mieszczańskich, a później rozprzestrzeniły się wśród ludu i oczywiście na całym świecie. Co ciekawe, obecnie w Niemczech na choince wieszana jest dość nietypowa ozdoba. Mianowicie bombka w kształcie ogórka. Kto pierwszy znajdzie ją na choince, ten pierwszy dostanie prezent.
Tradycyjną potrawą podawaną podczas Wigilii Bożego Narodzenia w Niemczech jest wyżej już wspomniana Kartoffelsalat z… kiełbaskami. Obecność kiełbasek na wigilijnym stole może być dla nas zaskakująca, jednak Wigilia w tym kraju nie jest postna. Wśród tradycyjnie przygotowywanych 9 dań znajdują się różnego rodzaju mięsa, a także dania z kapustą – zarówno kiszoną, jak i świeżą. Dla dzieci szykuje się talerzyk z łakociami, takimi jak ciasta, słodycze, orzechy i owoce.
Niemcy nie mają akurat w zwyczaju dzielić się opłatkiem, jednak składają sobie świąteczne życzenia podczas kolacji wigilijnej. Przy stole nie pozostawiają również dodatkowego miejsca i nie wkładają sianka pod stół, za to pod talerzykiem można znaleźć pieniążek, który symbolicznie przynosić ma szczęście i dobrobyt na cały kolejny rok. Jeżeli chodzi o prezenty, jedna z wersji mówi o ustawianiu ich na świątecznym stole, a inna o układaniu ich pod choinką i otwieraniu tuż po kolacji.
Pierwszego i Drugiego Dnia Świąt Bożego Narodzenia organizowane są rodzinne obiady, podczas których na stołach królują pieczone kaczki i gęsi podawane z pyzami i czerwoną kapustą. Szczególnie Pierwszy Dzień Świąt Bożego Narodzenia obchodzony jest huczniej od Wigilii. Na wystawnych obiadach można zjeść pieczoną gęś nadziewaną jabłkami lub kasztanami, podawaną z ziemniakami i sosem, a także dania z dziczyzny, pieczone kiełbasy i dania z kapusty. Na Święta przygotowywane są także wyjątkowe desery, takie jak – najsłynniejszy wypiek – Weihnachtsstollen, czyli strucla z bakaliami w postaci orzechów, rodzynek oraz suszonych i kandyzowanych owoców. Strucla posypywana jest cukrem pudrem, a w jej wnętrzu często można znaleźć marcepan. W czasie Świąt Niemcy nie zapominają także o grzanym winie z korzennymi przyprawami, którego ciepły aromat dodaje klimatu i animuszu współbiesiadnikom.
Tradycyjnym towarzyszem okresu przedświątecznego są oczywiście kalendarze adwentowe, które bardzo dobrze znane są również w Polsce. Obecnie rytuał ten dedykowany jest również dorosłym, a słodycze w okienkach kalendarzy zastępowane są kosmetykami, perfumami, czy herbatami. Niemieckie domy w tym czasie są już dekorowane światełkami, ozdobami oraz tradycyjnymi wieńcami upiększanymi dekoracjami i świecami.
Na początku adwentu organizowane są bogato zdobione jarmarki świąteczne, na których – tak jak u nas – można znaleźć świąteczne upominki, tradycyjne przysmaki od lokalnych producentów oraz atrakcje dla dzieci i dorosłych. Ogrody świateł, koncerty kolęd, no i oczywiście grzane wino z korzennymi przyprawami i pomarańczami oraz niezapomniane pieczone kasztany!
Jarmarki świąteczne organizowane są w praktycznie każdym większym mieście, a najciekawszymi z nich są: Jarmark Dzieciątka Jezus w Monachium, Jarmark Dzieciątka Jezus w Norymberdze, Jarmark Struclowy w Dreźnie oraz jarmarki w Stuttgarcie, Dortmundzie i Augsburgu. Tradycja otwierania jarmarków świątecznych pochodzi właśnie z Niemiec, a najstarszy z nich organizowany jest w Saksonii już od 1434 roku!
W tym okresie będąc w Niemczech, na pewno usłyszycie wszechobecne dźwięki kolęd, dochodzące ze świątecznie przyozdobionych uliczek, sklepów i domów. Co ciekawe, dobrze nam znana i jedna z najpiękniejszych kolęd – ,,Cicha noc’’ została napisana w języku niemieckim przez Franza Xaviera Grubera i jak do tej pory – została przetłumaczona na ponad 300 języków.
Boże Narodzenie, to piękna tradycja, na którą wielu z nas czeka przez cały rok. Tak jak w wielu miejscach na świecie – w Niemczech Święta Bożego Narodzenia mają bardzo rodzinny i nastrojowy charakter. Na pewno warto w tym czasie udać się na wyjazd w te strony, żeby zachwycić się nowością i tym, co już dobrze znamy.