Oktoberfest, to niewątpliwie jedna z najbardziej popularnych atrakcji, którą możemy kojarzyć z kulturą Niemiec. Sama nazwa oznacza dosłownie ,,święto październikowe’’, jednak Oktoberfest zaczyna się już we wrześniu, a finał święta przypada właśnie na pierwszą niedzielę października. Wieńczy je uroczysta salwa honorowa z dwunastu moździerzy, wystrzeliwana na schodach pod pomnikiem Bawarii. Jesienny festiwal piwa nieustannie cieszy się dużym zainteresowaniem, a jego organizacja i związane z nią obroty mają duży wpływ nie tylko na branżę piwowarską i gastronomiczną, ale przede wszystkim na sektor turystyczny. Odbywające się na Łące św. Teresy w Monachium święto piwa jest największą tego typu imprezą na świecie. Kultowe dożynki chmielne trwają od 17 września, do 3 października.
Co ciekawe, od czasów II wojny światowej festiwal Oktoberfest odwoływano jedynie dwa razy – w 2020 i 2021 roku z powodu epidemii coronavirusa. W całej historii wydarzenia odwoływano je łącznie cztery razy. Dwa razy jeszcze przed II wojną światową – ze względu na epidemię cholery.
Festiwal piwa jest miejscem, w którym oprócz złotego trunku można skosztować tradycyjnych niemieckich kiełbasek Bratwurst. Jeżeli jeszcze nie próbowaliście Currywurst, to jest to propozycja, która zdecydowanie może Wam przypaść do gustu. Tradycyjna podpieczona kiełbaska oprószona przyprawą curry i aromatyczny sos będą dobrym uzupełnieniem degustacji piwa na świeżym powietrzu. Jak wiadomo, kaloryczne jedzenie jest dobrą przeciwwagą dla alkoholu, więc taka kiełbaska może być zbawienna dla organizmu podczas raczenia się dużymi ilościami złotego trunku.
Samo piwo serwowane podczas festiwalu może pochodzić jedynie z tradycyjnych bawarskich browarów, warzących piwo zgodnie z Bawarskim Prawem Czystości, którego ustanowienie datowane jest na rok 1487. Są to m.in. marki, takie jak: Löwenbräu, Augustiner, Paulaner, Hacker-Pschorr, SpatenFranziskaner-Bräu, czy Hofbräu.
Oktoberfest umilają gościom kapele raczące gości namiotów tradycyjnymi bawarskimi piosenkami i przyśpiewkami, a także coverami starych hitów. Wstęp na wydarzenie jest darmowy, jednak aby wygodnie zasiąść przy stole w namiocie piwnym należy wykupić tak zwany bon minimalnego spożycia, który umożliwia spędzanie czasu w namiocie o określonej porze. Do wyboru jest kilka opcji godzin biesiadowania. Jedną z najpopularniejszych, bo najtańszych i najłatwiej dostępnych jest tak zwana zmiana popołudniowa, czyli wejście od godziny 11.00, do 16:30. Można wtedy za opłatą w wysokości 45 euro przez 5 godzin cieszyć się atrakcjami namiotu piwnego. W tej cenie zawarty jest tradycyjny bawarski posiłek składający się z pieczonego kurczaka – tak zwanego Halbes Hendl oraz dwa litry piwa podane w słynnych litrowych kuflach o nazwie Mass. Można oczywiście do tego zestawu domówić dowolną ilość piwa i przekąsek. Najdroższe – bo najbardziej pożądane – są wejścia na wieczór, czyli od godziny 17.00 w piątek, sobotę i niedzielę.
Dodatkową sensacją jest wielki jarmark, na którym można zaopatrzyć się w różnego rodzaju pamiątki i dewocjonalia związane z dożynkami, takie jak np. kufle do piwa z logo Wiesn (bawarskim określeniem Oktoberfest), czy biżuterię, serca z piernika i wiele innych. To właśnie tam znajdziecie stragany, na których można kupić słynne kiełbaski i inne tradycyjne dania kuchni bawarskiej i międzynarodowej oraz oczywiście wiele różnych napojów i deserów. Żyć, nie umierać.
Swoistą wisienką na torcie jest zbudowane na Łące świętej Teresy wesołe miasteczko z atrakcjami dla dzieci i dorosłych. To pokaźnych rozmiarów konstrukcja z wyborem wielu różnych karuzel, kolejek i innych przyjemności. Wieczorem całość jest pięknie oświetlona, a połączenie tradycyjnej bawarskiej muzyki i blasku neonów tworzy niezapomniany spektakl świateł, barw i dźwięków. Wyjątkowym klimatem Oktoberfest można cieszyć się od rana, aż do dość późnych godzin wieczornych, czyli do okolic północy, kiedy to czynne pozostają namioty piwne Bierzelt.
Jedną z bardziej charakterystycznych atrakcji dożynek są oczywiście pięknie ubrane kelnerki, które dumnie prezentują okazałe biusty w tradycyjnych bawarskich strojach, składających się z gorsetu, białej koszuli i krótkiej spódnicy. To smaczek, który zainteresuje zwłaszcza męską część klienteli, ale z pewnością przykuje także uwagę wielbicielek mody.
Jak widzicie, Oktoberfest, to wyjątkowo barwna impreza, która zainteresuje nie tylko amatorów piwa, ale także wielbicieli historii, dobrego jedzenia i po prostu udanej zabawy. Fakt, że tak lokalna tradycja wywodząca się 1810 roku z czasem stała się znanym na cały świat festiwalem dowodzi, że jest to niepowtarzalna i wyróżniająca się na arenie międzynarodowej impreza. W dodatku zrzesza co roku aż 7 milionów ludzi! Niemcy mówią, że Oktoberfest trzeba odwiedzić co najmniej trzy razy. W towarzystwie znajomych z pracy, przyjaciół i razem z rodziną. No cóż, skoro jest to aż tak ważna dla Niemców tradycja, to prawdopodobnie warto zastanowić się nad organizacją wyjazdu na festiwal choć raz w życiu!